מודעות ברמת הדף

דרושים בהייטק ופיננסים

יום שני, 1 באפריל 2013

Judea and Samaria or The West Bank?The Spring of Judea and Samaria

documenatry by Ezra Ridgley

The Spring of Judea and Samaria. The ground breaking documentary on the rise of Jewish culture on the land at the cradle of Jewish civilization. That is the Land of the so called west bank. Never has there been given a change for the Jewish people of these communities to tell their story to the world and also for the world see see these outstanding communities. A Jewish Heritage Project Production. Non Profit.
So what is it? Judea and Samaria or the West Bank? Do you believe what the Bible says? Does God make promises and keep them? This video is all about God's oath to give Judea and Samaria to Abraham's descendants through Jacob. Most Bible believing people don't know that what reporters and politicians call the West Bank is really Judea and Samaria. This hot topic relates directly to the establishment of a Palestinian state in the West Bank and whether or not Jews should be building settlements in the area.


Over the years they sold as lies, myths, like - Only the return of Yaser Arafat from Tunis bring peace.
Only the distribution of weapons to the Palestinians will bring peace.
Only the division of Jerusalem will bring peace.
Only the disengagement from Gaza will bring peace.
Only the convergence of Judea and Samaria will bring peace.
Just a Palestinian state will bring peace.
How much "bill of goods" they feed us.
How many soles we buried.
So much chutzpah you have brought from the safe countries abroad to try and sell here safety and glamor and caused us human lifesהאביב של יהודה ושומרון. זהו סרט תיעודי העוסק הקרקע בעלייתה של התרבות יהודית בארץ ישראל, בערש התרבות יהודית. זו הארץ הידועה גם בשמה הגדה המערבית. מעולם לא התאפשר לעם יהודי על קהילותיו  לספר את הסיפור שלהם לעולם וגם נמנע מהעולם לראות קהילות מצוינות אלו. מורשת זו מוצת בסיוע הפקת פרויקט מורשת יהודית ללא כוונת רווח.

אז מה זה? יהודה ושומרון או הגדה המערבית? האם אתה מאמין מה שכתוב בתנ"ך? האם אלוהים יכול להבטיח הבטחות ולשמור אותם? סרט הווידאו הזה הוא על כל השבועה של אלוהים למסור את יהודה ושומרון לזרעו של אברהם דרך יעקב. אנשים המאמינים התנ"ך הכי לא יודעים כי מה שעיתונאים ופוליטיקאים קוראים לגדה המערבית היא באמת יהודה ושומרון. נושא חם זה מתייחס באופן ישיר להקמתה של המדינה פלסטינית בגדה המערבית ובין אם יהודים או לא צריכים להיות בניית התנחלויות באזור.

במהלך השנים הם נמכרים כשקרים, מיתוסים, כמו -
רק החזרת ערפאת מתוניס תביא שלום.

רק חלוקת נשק לפלשתינים תביא שלום.

רק חלוקת ירושלים תביא לשלום.

רק ההתנתקות מעזה תביא שלום.

רק ההתכנסות מיהודה ושומרון תביא שלום.רק מדינה פלשתינית תביא שלום.

כמה "לוקשים" הואכלנו.
כמה נפשות קברנו.

כמה חוצפה יש לכם לבוא מהנכר הבטוח והזוהר ולהטיף לנו מתווים שקברו ויקברו אותנו

לידיעתכם, ליהודים יש זכות אבות על ארת ישראל. ולראייה:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה