מודעות ברמת הדף

דרושים בהייטק ופיננסים

יום ראשון, 27 באפריל 2014

The Wave - hebsub / הנחשול - הסרט המלא לצפייה ישירה תרגום לעברית

איך הנאצים הצליחו לרצוח 10 מליון אנשים במחנות הריכוז בלבד במהלך השואה ואיש מהגרמנים או ממדינות אחרות באירופה או בארצות הברית לא שמו לב?
הנחשול (1981) סרט טלוויזיה, דרמה המבוססת על הסרט 'הגל'. הסרט מתאר ניסוי שערך מורה להיסטוריה מקליפורניה בשנת 1967 בכדי להראות את הקלות  ביצירת חברה מפלה, פשיסטית ואלימה באמצעות ציות חברתי באופן עיוור לדיקטטורה. במסגרת הניסוי, המורה החדיר בתלמידים משמעת קשוחה ומאחד אותם תחת ארגון הנחשול. אלימות מופעלת כנגד המתנגדים להם והקבוצה מפעילה טרור בבית הספר. בסיום הניסוי, הוא מספר להם שהם מאוחדים תחת הנהגתו הכריזמתית של היטלר והם פועלים בהתאם לאידאולוגיה הנאצית שהשפיעה על שיקול דעתם.
המורה התחיל את הניסוי בהוראות פשוטות, כגון הוראות לישיבה ראויה. הוא תרגל את התלמידים עד שהם הצליחו להיכנס לכיתה ולהתיישב בצורה ראויה תוך 30 שניות ובשקט מופתי. לאחר מכן התקדם לאכיפת משמעת נוקשה בכיתה ובכך אף השיג שיפור דרמטי של יעילות התנהלות הכיתה. בנוסף להתיישבות המהירה, התלמידים נדרשו לעמוד על מנת לשאול שאלה או בכדי לענות לשאלת המורה. כל פנייה למורה הייתה צריכה להתחיל ב"מר ג'ונס". היום הראשון לניסוי הסתיים עם מספר מועט של כללים.
במהלך היום השני לניסוי, המורה גיבש את הכיתה לקבוצה בעלת תחושת קהילתיות ומשמעת חזקה. המורה קרא לתנועה "הגל השלישי" על פי המיתוס, לפיו הגל השלישי בסדרת גלים באוקיינוס הוא האחרון והחזק ביותר. המורה המציא הצדעה דומה להצדעה הנאצית והורה לתלמידיו להצדיע זה לזה אף מחוץ לכיתה. כל התלמידים צייתו להוראה זו. בהמשך, תלמידים מכיתות אחרות החלו להצטרף לתנועה. ביום השלישי לניסוי, כל תלמיד בתנועה קיבל "כרטיס חבר" וכל חבר קיבל משימה מיוחדת, כגון עיצוב כרזת הגל השלישי, מניעת לא-חברים מכניסה לכיתה. המורה הנחה את התלמידים כיצד לגייס תלמידים חדשים, ועד סוף היום היו בתנועה מעל 200 חברים. חלק מהתלמידים אף החלו לדווח לו כאשר תלמידים אחרים עברו על הכללים שלו. ביום הרביעי לניסוי, התלמידים הפכו יותר ויותר מעורבים בתנועה, והמשמעת והנאמנות שהפגינו היו יוצאים מגדר הרגיל. המורה החליט לבטל את התנועה מאחר שהרגיש שהוא מאבד עליה שליטה. הוא הודיע למשתתפים שהתנועה היא חלק מתנועה עולמית. המורה הודיע לתלמידים שהם לקחו חלק בניסוי בפאשיזם, ושהם יצרו במודע את תחושת העליונות שחשו אזרחים גרמנים בתקופה הנאצית. אז הוא הציג סרט אודות המשטר הנאצי, בכדי לציין את סיום הניסוי. שנתיים לאחר ניסוי זה, המורה פוטר מבית הספר. הניסוי לא צויין כסיבה לפיטורין, אך בית הספר גם לא הכחיש שהניסוי הוא סיבה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה