מודעות ברמת הדף

דרושים בהייטק ופיננסים

יום שלישי, 17 בספטמבר 2019

נפטרה שרה אגסי, לוחמת האצ"ל ממלון המלך דוד

שרה אגסי, מאחרונות לוחמות האצ"ל, נפטרה בסוף השבוע בגיל 93.

שרה אגסי, לבית גולדשמיד, שהי התגייסה לאצ"ל בשנת 1944 ושימשה במספר תפקידים עד לקבלת פיקוד והדרכה על כיתת לוחמות, תחת הכינוי המחתרתי "יעל".

שרה השתתפה בפעולת פיצוץ מפקדת הצבא הבריטי במלון המלך דוד, והיתה מהלוחמות שהתקשרו טלפונית למלון כדי להתריע על הפצצה ולפנות את המלון מאזרחים. בנוסף השתתפה בפעולת ההתקפה על בית הסוהר המרכזי בירושלים בינואר 1946 ובפעולת פיצוץ הרכבות בנען ביוני 1946.

"יעל" שימשה גם כמזכירת ה"דלק" (שירות המודיעין והבטחון בפיקוד שמואל תמיר, לשעבר שר המשפטים) ומקשרת בין חיל הקרב (יחידת המבצעים של האצ"ל) לבין המפקדה.

שרה נולדה לאביה יוסף צבי ז"ל ואמה אסתר (לבית וילף) גולדשמיד, בשנת 1927, בת חמישית מתוך שישה ילדים משותפים. שרה נולדה וגדלה בגבעת שאול שבירושלים וחונכה לאהבת העם והארץ, בביתו של סבא יוסף צבי שהיה סמל לאהבת ארץ ישראל. שרה חייתה משחר ימיה את המתיחות בין היהודים לערבים בירושלים תחת המנדט הבריטי. הייתה תלמידת ביה"ס "רוחמה" בירושלים ועם התבגרותה התגייסה לשורות האצ"ל, בו שירת אחיה יהושע ("גל") כלוחם וקצין מבצעים מבריק, עד לנפילתו בקרב בירושלים בימיה הראשונים של מלחמת העצמאות.

לימים, נישאה שרה לצבי אגסי שהיה גם הוא איש המחתרת ואח"כ קצין בחיל האוויר. יהושע בנה הבכור נקרא על שמו של אחיה האהוב, והיא פעלה רבות להנצחת זכרו.

שרה הייתה חדת תפיסה ומחשבה, בעלת מרץ רב ועניין מתמיד בארץ ישראל. עסקה במהלך חייה בהקשרי הפעולה במלון המלך דויד והעידה פעמים רבות על טיב הפעולה במלון המלך דוד ועמדה על כך כי האזהרות ניתנו בזמן וכי ארגון ה"הגנה" גם במקרה זה ידע על פעולות האצ"ל.

בתחילה גרה המשפחה בתל אביב ולאחר תקופת שליחות בחו"ל שבו לארץ וקבעו את ביתם בגבעתיים.

נפטרה בשיבה טובה בגיל 93 ותובא למנוחות היום (שישי) בבית העלמין ירקון.
השאירה אחריה שני ילדים, חמישה נכדים וחמישה נינים.
יהי זכרה ברוך.

התמונות באדיבות המשפחה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה