מודעות ברמת הדף

דרושים בהייטק ופיננסים

יום שני, 20 במאי 2019

האם שתיית מים קרים מעלה את קצב חילוף החומרים ?


עיתון מנטה, מאי 19.

והפעם במדור הקלורימטריה

האם שתיית מים קרים מעלה את קצב חילוף החומרים ועוזרת להרזיה או במילים אחרות האם תשתה יותר - תרזה יותר ?

אולי כבר התוודעתם לעובדה הבאה, אך אין ספק שהיא מצליחה להפתיע אותנו בכל פעם מחדש: כ- 10% מההוצאה הקלורית היומית שלנו מופנית לעיכול וספיגת המזון. במילים פשוטות: אנו צורכים מזון, וכמובן קלוריות, אך באותה עת גם "מבזבזים" קלוריות כדי לפרק, לעכל ולספוג את הרכיבים מאותו מזון שאכלנו.
העובדה הפשוטה הזאת כבר הצמיחה בעבר מיתוסים מופרכים שלפיהם יש מזונות מסוימים כמו כרוב למשל, גורמים לגוף שלנו להשקיע יותר אנרגיה בעיכול שלהם עד כדי כך שזו גדולה יותר מעלות הקלוריות שהם מכניסים לגופנו. מהמילה "מופרכים" ודאי כבר הבנתם שהקביעה הזאת אינה נכונה, לפחות לא בראייה מחקרית.
אלא שהמיתוסים סביב "בזבזני" קלוריות לא נעצרו במזונות. לפי אחד מהם, שתיית מים גורמת אף היא לאותו "בזבוז" אנרגטי, ובפרט זו של מים בטמפרטורה נמוכה. האם אכן שתיית מים קרים תהפוך את הגוף שלכם למכונה ששורפת קלוריות בקצב מסחרר?

מה אומרים המחקרים
למרבה ההפתעה, למרות שכמעט כל תוכנית הרזיה מדגישה את חשיבות שתיית המים לתהליך ההרזיה והשמירה על המשקל התקין, מעט מאוד מחקרים הוקדשו לבחינה של הסוגיה הזאת. וגם במחקרים שכבר החליטו לבדוק זאת נפח השתייה הנחקר היה 4-5 ליטרים ביום ומספר הנבדקים היה נמוך. כלומר הם היו בעלי תקפות מדעית נמוכה למדי וכמעט בכולם לא נמצאה כלל השפעה כלשהי על עלייה בחילוף החומרים.

מה בדקנו?
האם שתיית 500 מ"ל מים קרירים (בטמפרטורה של כ-4 מעלות) אכן מגבירה את קצב חילוף החומרים (ההוצאה הקלורית).

איך בדקנו?
הנסיין התבקש להגיע למעבדה המטבולית בבוקר בצום מוחלט של 12 שעות. כמו כן הוא התבקש לא לבצע פעילות גופנית במהלך 24 השעות שלפני הניסוי כדי להימנע מהשפעות מזון ופעילות גופנית על קצב חילוף החומרים.
תחילה בדקנו במשך שעה את חילוף החומרים במנוחה כבסיס להשוואה, ללא שתייה או אכילה. בהמשך התבקש הנסיין לשתות 500 מ"ל מים קרירים מדי שעה במשך שלוש שעות, כלומר 1.5 ליטר בסך הכל. משך הבדיקה: 4 שעות.
מה מצאנו?
ההוצאה הקלורית אכן עלתה במהלך שתיית כשלוש כוסות מים בכל שעה, אך ב-2% בלבד.
נכון או לא נכון במבחן הקלורימטר?
שתיית נוזלים אכן משפיעה על קצב המטבוליזם, אך באופן מעשי היא אינה משמעותית כלל, שכן היא מסתכמת ב-10-15 קלוריות בשעה. מעבר לזה, שתייה מרובה מדי מעלה את לחץ הדם ואינה מומלצת לכל אחד. לכן, בשורה התחתונה, רצוי מאוד שלא תטביעו את עצמכם במים קרירים בניסיון לרזות. יש דרכים בריאות ויעילות יותר להשגת המטרה הזאת.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה